Koło Szkolnych Profilaktyków – otwarcie

Już od kilku lat jesteśmy obecni w naszej małej szkolnej rzeczywistości. Staramy się być nie tylko towarzyszami w realizacji zadań profilaktycznych, ale i inicjatorami tych zadań. Zapraszamy do współpracy w dydaktyczno -profilaktycznej zabawie , refleksji i działaniach.

Cele koła szkolnych profilaktyków na rok 2017/2018 są kontynuacją działań z roku poprzedniego, które zapoczątkował nauczyciel j. niemieckiego p. Marta Kraszewska i pedagog szkolny, p. Marlena Działabij Drupka w pracy warsztatowej. Nasze cele na dziś, na teraz to szukanie odpowiedzi na postawione pytania dotyczące wartości.

Pytanie o wartości – to pytanie o to?, co robimy?, do czego dążymy?, jak powinnyśmy postępować ? Jest to przede wszystkim pytanie o człowieka, o kierunek, w którym ma podążać, o „kompas”, według którego człowiek ma szukać drogi w swoim życiu. „Kompas” ten   w różnych religiach i światopoglądach przybierał różne imiona: wola Boża, szczęście, sens(…)” (Heisenberg).

Określenia dobry i zły stanowią wzór postępowania jednostki. Przestrzeń, w której funkcjonujemy wypełniona jest wartościami. Wchłaniamy je każdego dnia, czasem bezwiednie jak zapach nadchodzący z domowych pieleszy czy szkolnych korytarzy. To one mają wpływ na nasze działanie oraz sposób, w jaki je wykonujemy i jak współpracujemy. Co minutę, ba!,  nawet co sekundę podejmujemy decyzje w oparciu o wartości, a te  kształtują nasz wizerunek. Dlatego warto poznawać paradygmat naszego postępowania, umiejscawiać w nich siebie i innych.

14 październik to ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ – święto wszystkich uczestników edukacji, ale przede wszystkim święto tych, którzy prowadzą dziecko, ucznia, młodego człowieka po ścieżkach świata.

Janusz Korczak, napisał kiedyś:

„ Dziecko jest jutrem. Ono będzie pracownikiem, będzie obywatelem, będzie prawodawcą, ale czekać trzeba. Cierpliwie czekać. Czujnie czekać (…). Trzeba uświadomić sobie wagę, ciężar sprawy –wartość jej, cenę….”

12 października zaprosiliśmy uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi na prezentację filmu „Szkoła marzeń…”, stawiając pomost między światem szkoły a światem wartości. Otworzyliśmy zaplanowany projekt na nadchodzący rok. Rok 2017/2018 ogłaszamy rokiem wartości w profilaktyce i wychowaniu’”. Po obejrzeniu filmu pracownicy szkoły zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku oraz do zapoznania się z pierwszym tegorocznym numerem naszej gazetki profilaktycznej „Rady nie bez parady”. Nasza gazetka znajduje się w załączniku na stronie szkoły.

MDD

Materiał filmowy: