Marsz Stulecia – 9 listopada

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w ramach obchodów 100-lecia wolnej Polski miały miejsce 9 listopada. Przy współpracy środowisk Czerwieńska, a w tym Burmistrza, Dyrektora Gimnazjum, Dyrektora Szkoły Podstawowej i Dyrektora Liceum odbyła się debata o patriotyzmie pt. „Oblicza współczesnego patriotyzmu”, w której wzięli udział zaproszeni goście z Burmistrzem Czerwieńska Panem Piotrem Iwanusem na czele oraz uczniowie liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej.  Wprowadzeniem do debaty był krótki historyczny wykład dr Przemysława Góralczyka.

Foto. Archiwum liceum – debata „Oblicza współczesnego patriotyzmu”.

Uczniowie w czasie dyskusji przedstawili różne oblicza współczesnego patriotyzmu. Zastanawiali się nad tym, czy  patriotyzm „zarezerwowany” jest tylko dla tych, którzy oddali życie w walce o swój kraj. Wynikiem zaciętej dyskusji okazała się interesująca konkluzja: w czasach pokoju możliwe jest bycie patriotą, bez konieczności walki. Każdego, kto jest dobrym człowiekiem, kochającym swój kraj i dbającym o swoją małą i dużą Ojczyzną można określić mianem patrioty.

Istotnym elementem uczczenia odzyskania niepodległości był „Marsz Stulecia” zorganizowany przez licealistów, podczas którego ulicami Czerwieńska przemaszerowała społeczność miasta. Wspólnie maszerowali „Samorządowcy”, przedszkolaki, młodzież ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz licealiści, a także przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy. Marsz wyruszył z rejonu hali sportowej „Lubuszanka”, by dotrzeć do kościoła, gdzie nastąpiło połączenie z kompanią honorową wystawioną przez pododdziały 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska.

„Naród i wojsko to jedno i nie może być żadnych między nimi rozgraniczeń” – tak pisał Stefan Grot-Rowecki, dlatego dalsze obchody naszego wspólnego święta nie mogły obejść się bez udziału żołnierzy. Dowódca kompanii honorowej poprowadził marsz na plac przed Pomnik Wdzięczności, gdzie odbył się Apel Pamięci prowadzony zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, w którym wziął udział również Burmistrz Czerwieńska. Apel zakończył się salwą honorową i złożeniem wieńców pod pomnikiem ku czci wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę.

Wspaniałym akcentem kończącym uroczystości pod pomnikiem było wspólne śpiewanie hymnu państwowego o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób społeczność Czerwieńska wypełniała swoją patriotyczną powinność biorąc udział w wydarzeniach realizowanych w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Podziękowania dla wszystkich, którzy poświęcili swój czas i umiejętności ku chwale wolnej i niepodległej Ojczyzny, złożył Burmistrz Czerwieńska Pan Piotr Iwanus.

„Bóg – Honor – Nauka – Ojczyzna” stanowiące motto ze sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku – Centrum Edukacji Mundurowej niech prowadzi Polaków przez kolejne stulecie Wolnej i Niepodległej Polski.

(KK)