Ogólnopolska Kampania Profilaktyczna RAKOOBRONA – luty, marzec 2017 w Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku

W Polsce każdego roku rejestruje się ok. 150 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. Niestety liczba ta stale rośnie. Wygraj z chorobą!  Wygraj z czasem! Wygraj życie! Starają się powiedzieć nam autorzy kampanii RAKOOBRONA. Autorami kampanii są Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensora. Fundacje pragnące zwrócić uwagę, że profilaktyka nowotworowa to nie tylko badanie czy obserwacja swojego ciała, ale też zmiana stylu życia, bo „najlepszy czas na działanie jest TERAZ”.

My szkolni profilaktyce rozumiemy przesłanie organizatorów, dlatego podjęliśmy wyzwanie wprowadzając szkolną społeczność w świat profilaktycznej nowotworowej rzeczywistości. Przekazaliśmy informacje na temat zagrożeń oraz sposobów unikania, czy minimalizowania zagrożenia, które może wkroczyć w nasze życie za sprawą trzech bezlitosnych zabójców: raka szyjki macicy, czerniaka, raka płuc.

Niesiemy profilaktyczny kaganiec świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Nie tylko, dlatego, że przemawiają do nas statystyki. Na 3000 zachorowań na raka szyjki macicy, w roku umiera w Polsce 1700 kobiet. A przecież tak nie musi być, starają się mówić autorzy kampanii RAKOOBRONA. W profilaktyce pierwotnej pamiętajmy o szczepieniu przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. W profilaktyce wtórnej regularnie wykonujmy badania cytologiczne.

Czerniak dziś to nie wyrok śmierci. Wczesne rozpoznanie to nawet 90 – 100% wyleczalność. Badajmy swoje ciało. Unikajmy słońca, solarium. Bądźmy czujni i odpowiedzialni.

Rak płuc, to dziś zabójca numer jeden wśród kobiet. Rozwija się przez wiele lat bezobjawowo. Każdy kolejny papieros zbliża nas do tragicznej walki o życie. Można niemal całkowicie wyeliminować występowanie tego niezwykle groźnego typu nowotworu złośliwego poprzez zaniechanie palenia tytoniu.

Człowiek,  młody czy dorosły zawsze ma nadzieję, ma silne przekonanie, że ten problem nie dotyczy jego. Gdy choroba zaatakuje walczymy jednak z całych sił, by żyć. Warto dać sobie czas TERAZ, bo teraz jest czas na działanie, nim okaże się, że wygrywamy bitwy, ale nie jesteśmy w stanie wygrać walki.

Organizatorzy kampanii zapraszają na swój fanpage: www.facbook.comm/rakoobrona

Marlena Działabij Drupka