bądź na biężąco
klasy mundurowe najlepsza szkoła Czerwieńsk

„Stop łamaniu praw człowieka” – plakaty naszych uczniów

Komentarze0
Kategoria

10 grudnia to bardzo szczególna data, ponieważ wszyscy uświadamiamy sobie jak ważne są prawa człowieka i że niestety nie wszędzie są one przestrzegane.

Dumą napawa nas fakt, że nasi uczniowie są wrażliwi na krzywdę innych i doskonale rozumieją, że przestrzeganie praw człowieka jest fundamentem wszystkich państw demokratycznych i przejawem człowieczeństwa każdego z nas. Dlatego też tak chętnie wzięli udział w projekcie „Stop łamaniu praw człowieka”. Jego głównym celem było przypomnienie każdemu z nas, że prawa człowieka są PRZYRODZONE, POWSZECHNE i NIEZBYWALNE.

W ramach projektu odbyły się projekcje filmów przygotowanych przez uczniów, w których wyrażony był sprzeciw wobec wszelkim przejawom dyskryminacji. Uczniowie wykonali plakaty nawołujące do przestygania praw człowieka oraz złożyli swoje podpisy pod manifestem „Jestem przeciw łamaniu praw człowieka”.

Nieodłącznym elementem tego dnia było włączenie się do akcji Amnesty International i pisanie listów nawołujące do uwolnienia osób niesłusznie więzionych. Nasi uczniowie co roku biorą udział w „maratonie pisania listów” i cieszą się, bo ich zaangażowanie przynosi wymierne efekty. W tamtym roku pisaliśmy listy w sprawie Mosesa Akatugba i okazało się, że został on uwolniony.
Tegoroczne listy dotyczyły przede wszystkim obrony praw kobiet z Meksyku, Salwadoru oraz Burkiny Faso. Uczniowie apelowali w swoich listach do władz w/w państw o ochronę młodych kobiet przed małżeństwami z przymusu, egzekwowanie prawa oraz dokonanie bezstronnego przeglądu wyroków kobiet, znajdujących się w więzieniu w wyniku skazania z powodu komplikacji w ciąży i przy porodzie.

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku to szkoła której uczniowie doskonale wiedzą jak ważne w dzisiejszych czasach jest poszanowanie praw i wolności każdego człowieka.