„Wolna i Niepodległa” – 8 listopada

100 lat niepodległej Polski.

Był rok 1918, był Józef Piłsudski, byli Polacy i tak rodziła się wolna Polska. Wszystkie rocznicowe wydarzenia upamiętniające walkę Polaków o wolność i niepodległość to wspaniała okazja do społecznej debaty i rozmów o historii, Polakach,  przyszłości  młodego pokolenia. Liceum Ogólnokształcące im. generała dywizji Stefana Roweckiego „Grota” z Czerwieńska przy wsparciu samorządu lokalnego oraz placówek edukacyjnych naszego miasta było inicjatorem i współorganizatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości towarzyszące 100. rocznicy niepodległej Ojczyzny podzielono na kilka etapów. W pierwszym etapie uczniowie klas drugich liceum wzięli udział w Lekcji Obywatelskiej prowadzonej przez aktorów Teatru Lubuskiego z Zielonej Góry. Lekcja patriotyzmu poświęcona była roli i miejscu współczesnego, młodego Polaka w społeczeństwie.

Drugi etap obchodów związany był z dwoma wydarzeniami.  8 listopada w Muzeum Wojskowym w Drzonowie kadeci liceum przeprowadzili grę terenową pod nazwą „Wolna i Niepodległa” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z Czerwieńska oraz szkoły podstawowej z Leśniowa. Gra terenowa to wspaniała okazja do nauki historii poprzez zabawę. Uczestnicy gry podzieleni zostali na zespoły, które miały do wykonania zadania związane z  historią naszej niepodległości oraz wiedzą ogólną.

Nie bez znaczenia było również to, że młodzież z różnych szkół miała możliwość wspólnego spędzenia czasu i rozmowy na temat zbliżającego się święta. Poprzez grę kształtowano umiejętności społeczne, takie jak współdziałanie w grupie, branie odpowiedzialności za siebie i innych, czy budowanie wzajemnego zaufania. Każdy uczestnik gry otrzymał pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Po zmaganiach wszyscy wzięli udział w pikniku. A wszystko dzięki współpracy Liceum z Dyrektorem Muzeum Wojskowego w Drzonowie.

Fot. Archiwum liceum – „Wolna I Niepodległa”

Zgodnie z tradycją liceum w czasie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas pierwszych składali ślubowanie na sztandar szkoły w obecności rodziców, nauczycieli i starszych koleżanek i kolegów. Tak ważne wydarzenie uświetniły eksponaty muzealne stanowiące odpowiednią do tego wydarzenia scenerię.

Drugi dzień dla Niepodległej to 9 listopada – zobacz…