Ogólnopolski program „ Lekcje z ZUS”
– lekcje obywatelskiej świadomości i odpowiedzialności
Młode uczucia są najwłaściwsze młodemu wiekowi, ale nie wyłącznie mu należą ( Ignacy Kraszewski)
Od listopada do 15 grudnia 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku nauczyciel podstaw przedsiębiorczości zrealizował ogólnopolski projekt LEKCJE Z ZUS. Projekt był przygotowany i współfinansowany przez MRPiPL oraz MEN.
Partnerzy projektu przygotowali niezbędne materiały dla uczniów ( zeszyty dla ucznia) oraz dla nauczyciela ( zeszyt dla nauczyciela, prezentacja multimedialna). W realizacji przedsięwzięcia wzięli udział uczniowie klas I i klas maturalnych. Tegoroczni maturzyści na realizację ostatniego modułu udali się na wycieczkę dydaktyczną do zielonogórskiego ZUS, gdzie otrzymali niezbędne informacje na temat, E – ZUS, czyli firma pod ręka. Prelekcję prowadził pracownik ZUS. Uczniowie spotkali się także z kierownikiem ZUS, który zaprezentował halę obsługi i możliwości dla potencjalnych klientów. Dwójka uczniów założyła sobie konto, które każdemu ubezpieczonemu na bieżąco pozwala kontrolować własne składki społeczne.
Wśród młodych ludzi nierzadko panuje bunt przeciwko obowiązkowym składkom społecznym. Dlaczego obowiązkowe składki społeczne? To pytanie zadali twórcy programu, starając się jednocześnie przedstawić argumenty za taką forma zabezpieczenia się przed chorobą, starością czy innym zagrożeniem naszego życia.
Jak zauważa J. Ignacy Kraszewski „ Młode uczucia są najwłaściwsze młodemu wiekowi, ale nie wyłącznie mu należą” . Pytanie o obowiązkową składkę społeczną, to pytanie o wolność człowieka w kształtowaniu przyszłości. Dla młodego człowieka odpowiedź jest w zasadzie jedna:
„ Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne to ograniczanie mojej wolności, to zmuszanie mnie do partycypowania w odpowiedzialności za tych , którzy nie pracują, częściej chorują, są mniej zaradni życiowo, starzeją się”.
Autorzy projektu pragnęli poprzez realizację treści modułowych : Świadomy, zawsze ubezpieczony, Płacisz i masz, czyli co ci się należy gdy płacisz składki; Emerytura- twoja przyszłość w twoich rękach; E – ZUS, czyli firma pod ręką pokazać sens społeczeństwa obywatelskiego, wspólnotowego: „ Społeczeństwo to wspólnota wszystkich obywateli. Narażeni są oni na pewne przewidywalne zagrożenia czy dolegliwości, np. chorobę, wypadek czy starość. Skoro wszyscy tworzymy pewną wspólnotę ryzyka, to naturalnym zachowaniem jest podejmowanie wspólnych działań, aby przeciwdziałać prawdopodobieństwu spełnienia się tego ryzyka lub – gdy już coś złego się wydarzy – współdziałanie, aby je złagodzić.”( autorzy projektu).
Hipotezy niektórych młodych nie są sprzeczne z doświadczeniem, ale obawiam się, że kiedyś doświadczenie przeciwko nim się obróci”, zauważył Gerg Christoph Lichtenberg. My nauczyciele jesteśmy po to, by wprowadzać młodych ludzi w świat doświadczeń im jeszcze nieznanych.
Za współpracę w realizacji projektu pragniemy podziękować pracownikom zielonogórskiego ZUS.
Marlena Działabij Drupka