Podsumowanie NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

W roku szkolnym 2017/18 Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku przystąpiło do realizacji działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Na początku oczywiście musieliśmy zadać sobie pytanie: Jakie książki chcemy kupić?,
Jakie pozycje uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły chcieliby najchętniej przeczytać?
Rozpoczęły się więc już na początku września burzliwe rozmowy i konsultacje. Wszyscy mogli zgłaszać swoje propozycje drogą mailową lub wpisywać ulubionych autorów i tytuły książek na plakatach. Zapytaliśmy również pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze oraz Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwieńsku o listę najczęściej wypożyczanych książek.
Kiedy w końcu ustaliliśmy ostateczną listę naszych preferencji rozpoczęły się „negocjacje” z wydawnictwami, które zakończyły się sukcesem. W połowie października dotarła do szkoły pierwsza przesyłka, a po dwóch tygodniach kolejna, tak, że od listopada mieliśmy już dostęp do wszystkich nowości. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa udało nam się zakupić 103 pozycje wśród których nie zabrakło kryminałów, powieści historycznych, horrorów oraz typowych powieści poruszających problemy współczesnej młodzieży. Wzbogaciliśmy również księgozbiór biblioteki szkolnej o 264 lektury łącznie z audiobookami, tak aby wszyscy mogli z nich korzystać. Podjęliśmy również szereg działań promujących czytelnictwo na terenie szkoły takich jak debata oksfordzka, konkursy na najciekawsze opowiadanie, ” książka najlepszym prezentem na święta”, hasła promujące czytelnictwo.

1b 5b 4b 12b