ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE!

Kształcenie postaw patriotycznych w ramach lekcji języka polskiego jest zadaniem oczywistym. Polega miedzy innymi na wprowadzaniu uczniów w świat wartości, wskazywaniu wzorcowa postępowania, budowaniu relacji społecznych, wzmacnianiu poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej. W tym roku w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie przygotowali prezentacje- przewodniki po kraju i regionie oraz recytowali wiersze o charakterze patriotycznym, tworząc SZKOLNĄ ANTOLOGIĘ NIEPODLEGŁOŚCI. .Na jej liście znalazły się m.in. „ Ojczyzna” M. Konopnickiej, „ Polska” A. Słonimskiego, „ Hymn do miłości ojczyzny” I. Krasickiego, „ Reduta Ordona” A. Mickiewicza, „ Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K. I. Gałczyńskiego, „Oda do młodości” A. Mickiewicza, „ Wszędzie Polska” T. Kubiaka, „ Do moich synów” J. Żuławskiego, „Twój dom” W. Chotomskiej,  „Niepodległość” M. Wolskiego, „ Rota” M. Konopnickiej, „ Bagnet na broń” W. Broniewskiego, „Oblicze ojczyzny” T. Różewicza, „Inwokacja” z „ Pana Tadeusza” A.Mickiewicza, „ Testament mój” J. Słowackiego, „ Elegia o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego, „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej” W. Szymborskiej, „ Tu wszędzie Polska” T. Kubiaka oraz wersja historyczna „ Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” J. Wybickiego.

Równie ciekawe i różnorodne były miejsca w naszym kraju, z których uczniowie są dumni. Za sprawą prac uczniów przemierzyliśmy niemal całą Polskę. Byliśmy w miejscach dalekich, choć znanych i podziwianych, ale i w tych bliskich sercu i zamieszkaniu. Radwanów, Płoty, Międzyrzecz, Szprotawa, Połupin, Zielona Góra, Bytom Odrzański, Pietrzyków, Kamienica Śląska, Grabów, Poznań, Kraków, Łódź, Warszawa, Zakopane, Kudowa Zdrój, Międzyzdroje, Wadowice, Karpacz, Malbork, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kostrzyn nad Odrą, Świebodzin, Letnica, Świdnica, Drzonów – oto Polska właśnie. Zakochaj się w Polsce!

(AJ)