Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
Obchody MDJO mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się 6- 7 tysięcy języków.
W tym roku w naszym liceum Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja do podjęcia różnorodnych działań. Ciekawą propozycją jest gra w SŁOWO DO SŁOWA (http://slowodoslowa.pwn.pl/). Warty przypomnienia jest film Fundacji Edukacji Polonijnej A jak mówi się u Ciebie? (https://www.youtube.com/watch?v=4f5El53lE2g), który w humorystyczny sposób przypomina o bogactwie polszczyzny. MDJO to doskonała okazja do poszukiwań odpowiedzi na poważne pytania, np. W jaki sposób Polacy na przestrzeni epok dbali i walczyli o swój język ojczysty?, Jakie są zagrożenia dla współczesnej polszczyzny?, Jak języki obce wpływały na polszczyznę na przestrzeni epok?, Jaki jest rodowód języka polskiego i co wyróżnia go spośród innych języków? , Jak miejsce zamieszkania wpływa na nasz język?, Jacy wielcy Polacy na przestrzeni epok i dlaczego musieli udać się na emigrację? , W jaki sposób na przestrzeni epok wynarodowiano Polaków?, Skąd wzięli się Polacy?