Mon - Fri : 09:00 - 17:00
contact@beautycare.com
1800-222-222

Aktualności

bądź na biężąco

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

//
Autor
/
Komentarze0
/
Kategoria,

21 lutego obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.


Obchody MDJO mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się  6- 7 tysięcy języków.

W tym roku w  naszym liceum Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  to okazja do podjęcia różnorodnych działań. Ciekawą propozycją jest gra w SŁOWO DO SŁOWA (http://slowodoslowa.pwn.pl/). Warty przypomnienia  jest film Fundacji Edukacji Polonijnej A jak mówi się u Ciebie? (https://www.youtube.com/watch?v=4f5El53lE2g), który w humorystyczny sposób przypomina o bogactwie polszczyzny.  MDJO to doskonała okazja do  poszukiwań  odpowiedzi na poważne pytania, np. W jaki sposób Polacy na przestrzeni epok dbali i walczyli o swój język ojczysty?, Jakie są  zagrożenia dla współczesnej polszczyzny?, Jak języki obce wpływały na polszczyznę na przestrzeni epok?, Jaki jest rodowód języka polskiego i co wyróżnia go spośród innych języków? , Jak miejsce zamieszkania wpływa na nasz język?, Jacy wielcy Polacy na przestrzeni epok  i dlaczego musieli udać się na emigrację? , W jaki sposób na przestrzeni epok wynarodowiano Polaków?, Skąd wzięli się Polacy?