Mon - Fri : 09:00 - 17:00
contact@beautycare.com
1800-222-222

Aktualności

bądź na biężąco

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

//
Autor
/
Komentarze0
/

„Wierni tradycji i ideałom, szanując przeszłość, patrzymy w przyszłość”, to słowa które były hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”  oraz Technikum w Czerwieńsku, przygotowywali się do niego bardzo intensywnie. W tygodniu poprzedzającym 1 marca na lekcjach wychowawczych i lekcjach historii odbywały się zajęcia warsztatowe, których celem było przybliżenie historii „żołnierzy wyklętych”, dyskusje na temat różnego sposobu okazywania swojej miłości do ojczyzny oraz ponadczasowych wartości i ideałów. Chętni uczniowie wykonywali prace plastyczne promujące współczesny patriotyzm.

Nieodzownym elementem uroczystego świętowania było nadanie naszym kadetom kolejnych stopni awansu. Tradycją naszej szkoły jest bowiem, że to właśnie z okazji 11 listopada i 1 marca kadeci zostają awansowani.

Momentem kulminacyjnym obchodów było uroczyste otwarcie wystawy „Milcząc wołają”, którą udało nam się pozyskać dzięki współpracy z IPN. Jest ona poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”. Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w pokazowych procesach przed komunistycznymi sądami. Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

Otwarcie poprzedziła prelekcja Pana prof. Daniela Koteluka i Pana dyrektora dr Przemysława Góralczyka na temat jednego z naszych lokalnych „niezłomnych” ks. Kidonia.

Cieszymy się, że tak ważny dla zachowania pamięci historycznej dzień był tak wyjątkowy.

A.L.