Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy:

książki na chwilę i na każdą chwilę.

John Ruskin

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To data urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, np.  Miguelade Cervantesa, Williama Szekspira czy  Vladimira Nabokova. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku i  wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznawany jest co roku  jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016 roku ten zaszczytny tytuł otrzymał Wrocław. Innym polskim akcentem jest fakt, że wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety” został wybrany jako tekst światowego hymnu książki UNESCO.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody święta książki. Przygotowali prace, których wystawę zorganizowano  w bibliotece i  korytarzach szkoły. Zobaczymy tam lapbooki, ilustracje do książek i rysunki, które prezentowały modę na książkę. W ramach lekcji języka polskiego zabawiliśmy się w influenserów, którzy przygotowują publikację, polecającą ciekawą książkę. Było to niezwykłe  doświadczenie, ponieważ rekomendacje były różnorodne, np. klasyka, kryminał, psychologia, literatura faktu, literatura obyczajowa, komiksy, co udowadnia tezę, że książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera (Charles Louis de Montesquieu).

A.J.