IT

W dniu 14 listopada 2019 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Roweckiego „Grota” w ramach zajęć z informatyki zwiedzali  pierwsze w Polsce neutralne telekomunikacyjne centrum danych oferującym usługi IT dla biznesu. Data Center 2 jako jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymało certyfikat Rated 4 wg ANSI/TIA-942 zaświadczający najwyższy standard bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Centrum to oferuje: kolokację, chmurę obliczeniową, infrastrukturę dedykowaną czy kompleksową administrację IT dla podmiotów z rynku. Oba centra danych  spółki Beyond.pl ulokowane są w Poznaniu ( pierwsze w Starym Browarze, drugie na ul. A. Kręglewskiego 11), a ich łączna powierzchnia to 12 800 m2.( www.beyond.pl)

Uczniowie podzieleni na dwie grupy zostali oprowadzeni przez przewodników po obiekcie, którzy przedstawili jak zbudowane jest centrum danych,  gdzie w tym wszystkim jest IT,  jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa powierzonych danych zarówno na serwerach jak i bezpieczeństwa budynku pod względem bhp, i ochrony.  Uczniowie podczas spotkania mieli szansę „dotknąć” nowoczesnego wymiaru IT i dowiedzieć się w jakim kierunku się ta dziedzina rozwija.

Kolejnym elementem wycieczki była gra terenowa w języku niemieckim  dla uczniów Naszej Szkoły. Wyzwanie podjęte przez uczniów okazało się fantastyczną zabawą, dzięki której uczniowie mogli poszerzyć wykorzystanie języka niemieckiego.

M.D.