liceum mundurowe zielona góra

Szkoła jest dla ucznia. Szkoła otwarta, twórcza zmuszająca do pracy, refleksji i współpracy

W ramach realizacji przedmiotu podstawa przedsiębiorczości rozpoczęliśmy realizację zadań wykorzystując metodę projektu.

Czym jest metoda projektów?

Projekt napędzany jest zmianą w postrzeganiu, myśleniu, przyjmowania postaw. Projekt ma dostarczyć nowej wiedzy, uczyć sposobu jej wykorzystania, rozwijać umiejętności, wpływać na emocjonalne relacje z rzeczywistością. Najważniejszymi cechami projektu są: jego interdyscyplinarny charakter i samodzielne podejmowanie decyzji przez uczniów. Projekt jest przedsięwzięciem unikatowym. Nie ma dwóch takich samych projektów, bo każdy pomysł jest inny. Można wystawiać go w klasie lub do poszczególnych grup. Grupie przewodzi wybrany przez nauczyciela lider, który musi dopilnować, żeby powierzone zadania były zrobione na czas i motywować do dalszych działań jednocześnie wykonać swoją część.

Co dała nam praca metodą projektów?

– zmierzenie się z pracą w grupie, wypróbowanie umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, uznania czyjegoś zdania, opinii.

– lekcje odpowiedzialności za wykonane zadania,

– umiejętność ustalenia i przestrzegania reguł pracy, postępowania i zachowania w grupie.

Potrzeba nauczyciela w pracy metodą projektów ?

Nauczyciel koordynator, mający zadania:

– być organizatorem, strategiem i negocjatorem

– motywować uczniów

– inicjować działania

– przewidywać skutki działań

– reagować na zmiany i podejmować decyzje zmieniające działania.

Nauczyciel jest też konsultantem, dlatego musi wiedzieć wszystko o danym projekcie i być poukładany, systematyczny i bardzo elastyczny, żeby wszystko wyszło jak powinno.

Nasza praca

Nauczyciel podzielił klasę na 7 zespołów, wyznaczył liderów i przedstawił tematy do realizacji.

Tematy:

1. Dokonaj analizy, perspektyw i szans rozwojowych swojego regionu.
  2. Przygotuj projekt w formie przewodnika jednym z centrów finansowych świata. Masz do wyboru: Londyn, Nowy Jork lub Tokio.
  3. Przygotujcie i przeprowadźcie w szkolę debatę na temat szans i zagrożeń wynikających z procesów globalizacji dla naszego kraju.
  4. Szansa Warszawy, Krakowa czy Wrocławia na stanie się środkowo europejskim centrum finansowym.
  5. Ścieszki Polskiej dyplomacji pomiędzy międzynarodowym organizacjami ekonomicznymi w procesie restrukturyzacji Polskiej gospodarki po 1989 r.
  6. Wcielcie się w jeden z popularnych ruchów antyglobalistycznych i zorganizujcie „marsz przeciw globalizacji po szkolnych korytarzach”.
  7. Korespondencji i konsultacji – relacjonujcie prac w projekcie.

27 kwietnia odbyła się giełda pomysłów. Bezdyskusyjnie najlepszym okazał się  projekt Pauliny Dąbrowskiej i jej zespołu: Kacper Szkop, Patrycja Ludwin, Szymon Laskowski. Temat projektu: Dokonaj analizy, perspektyw i szans rozwojowych swojego regionu.

Grupa zadaniowa nie tylko zebrała wiadomości dotyczące Gminy Czerwieńsk. Dotarła, z dużą odwagą i determinacją do mieszkańców oraz władz lokalnych . Wywiadu udzielił p. Burmistrz Piotr Iwanus, pokazując „kawał dobrej pracy”, która została w ostatnim czasie zrobiona w mieście i gminie. Głosy mieszkańców, to nieco inna perspektywa. Mieszkańcy mówią o ważnych i czekających na realizację potrzebach, których nie zauważają Włodarze miasta i gminy.

Czy warto pracować metodami, w których uczeń staje się twórcą?

Odpowiedź nauczyciela; p. Marleny Działabij Drupki, naszego opiekuna i koordynatora przedsięwzięcia:

Nie jest łatwo. Uczniów czasem ciężko zachęcić do pracy. Bywają chwile zwątpienia. Zarówno w trakcie pracy nad projektem, jaki podczas pokazu finalnego. Zawsze warto próbować, zachęcać, rozmawiać. Kiedy oglądaliśmy prezentacje Pauliny i jej zespołu w sali panowała cisza, uczniowie byli pod dużym wrażeniem pracy tej właśnie grupy. To chwila, która warta jest zapamiętania. Myślę sobie, że w każdym z zaprezentowanych projektów był moment refleksji, takiej pozytywnej, odkrywającej możliwości naszych uczniów. Dlatego już dziś wiem, że za rok spróbujemy z nowymi pomysłami, bogatsi o doświadczenia.”

Odpowiedzi uczniów:

„ Nauczyciel pozostawił dowolność w dobieraniu się w zespoły, trochę brakło komunikacji               w dogadaniu się, kto jest, w jakim zespole. Warto popracować nad komunikacją i organizacją. Uczniowie są z różnych miejsc, trudno się czasem zorganizować. Może lepiej byłoby, gdyby nauczyciel z góry ustalił grupy, albo wspólnie dopracował z nami wybory. Jednak warto próbować, było ciekawie.”

Przebieg realizacji skomentowała dla Was Iwona Szcześniak